25.11.22

Kodanikupäeva noortefoorum Riigikogus

Grupp seitsmendikke käis MTÜ Avatud Vabariik poolt korraldatud ja Saksamaa Liitvabariigi Suursaatkonna poolt toetatud Kodanikupäeva noortefoorumil. Teemaks “Ühine infoväli ja ühtne ühiskond – kas realistlik eesmärk või klišee, mida pole võimalik saavutada?” ja toimumiskohaks Riigikogu konverentsikeskus.
Päeva I osas arutlesid teema “Meedia ja haridus – kas süsteemid on jätkuvalt paralleelsed?” üle professor Marju Lauristin (sotsiaalteadlane), Natalja Mjalitsina (Räägu (Ukraina sõjapõgenike laste) kooli direktor) ja Sergei Metlev (Postimehe venekeelsete väljaannete toimetaja). Meie noortele pakkuski just see teema kõige rohkem huvi – kuidas me peaksime tundma huvi infoallikate kohta, kas inforuum ja kultuuriruum on ikka samad asjad ja tõsistest teemadest rääkides saab ikka nalja ka.
II osas said paneeldiskussioonis sõna kõik Riigikogus esindatud fraktsioonide ja nende erakondade esindajad, kelle viimase kuu reiting ületab 1%. Teemaks oli “Põgenikud, koolireform ja infosõda – kuidas on lood ühtse ühiskonnaga?”. Kuigi ka selles voorus oli noortel võimalus küsida küsimusi, siis oli neid vähe või püüti mõista, mida poliitikud räägivad, sest diskussioon läks veidi tüüpiliseks üksteisele etteheidete tegemiseks. Kuid meie noored leidsid, et oli huvitav kuulata erinevate inimeste arvamusi, sest tõenäoliselt ei tunneta nimed antud teemasid päris selliselt nagu enamik täiskasvanuid.
Meie noorte tagasiside noortefoorumi külastusele oli positiivne- saadi teada, et 4% Eesti elanikkonnast on Ukraina põgenikud, riigil on palju muresid, millega tegeleda ja nad saavad nüüd natukene rohkem aru mis Eestis toimub ning et noori peaks rohkem julgustama sellistel üritustel osalema. 👍