25.03.22

Meie noored Harjumaa Osaluskohvikus

25. märtsil toimus Rae kultuurikeskuses Harjumaa Osaluskohvik 2022, kus osalesid 13-26-aastased Harjumaa noored, et anda sisend Riigikogu valimiste platvormile. Samuti oli Osaluskohviku eesmärgiks luua kohalike teemade baasil tegevuskava, kuidas osaluskogu saab aidata noorte probleeme lahendada.
Randvere koolist olid kohal 6. b klassi noored, kelle jaoks oli selline kogemus esmakordne. Noored olid julged erinevatel teemadel kaasa rääkima – välja oli pakutud 5 teemalauda (demokraatia, haridus ja tööhõive, keskkond ja jätkusuutlik majandus, noorte heaolu, vaimne tervis kriisi ajal), millest noored said osaleda neljas. Ühes lauas kestis arutelu 40 minutit, millejärel väike paus ja sai valida järgmise teema, mis kõnetas.🙏🌍💯☯️
Raimond: “Minu ootused olid natuke madalamad, aga tegelikult oli see palju lõbusam kui ma arvasin. Lauas haridus ja rahatarkus arutati, kuidas koolis võiks olla palju rohkem rahaga ümberkäimist. Lauas keskkond räägiti palju riiete taaskasutamisest. Mina soovitan minna kõigil kes tahavad palju rääkida ja oma arvamust avaldada.”
Pärle: “Esimene laud, kus ma käisin oli vaimne tervis kriisi ajal. Sealt sain teada, et ma võin alati küsida abi kui seda soovin. Sain ka teada, kuidas teised noored kriiside ajal hakkama said. Teise laua teema oli demokraatia. Esiteks sain ma aru, mis asi üldse on demokraatia. Avaldasime arvamust valimiste kohta. Keskkond ja jätkusuutlik majanduse lauas saime palju nippe, kuidas hoolida natuke rohkem loodusest. Jagasime ka oma mõtteid, kuidas saaks olla loodussäästlikum. Hariduse ja tööhõive laud oli minu lemmik. Rääkida oma koolist ja saime teadmisi rahatarkusest. Minu jaoks oli üritus väga huvitav ja ma kindlasti soovitan seda oma klassikaaslastele.”
Karl Eerik: “Ma ootasin põnevat päeva, kus saab palju suhelda ja seda seal ka sai. Ma käisin keskkonna lauas, kust võtan kaasa uued teadmiset kliima neutraalsusest – Euroopa eesmärk on vähem saastada ja rohkem kliimat hoida. Noorte vaimse tervise lauas toodi näiteid erinevatest meetoditest, kuidas ennast maha laadida või puhata. Hariduse ja tööhõive lauas toodi välja, et raha kasutamise teemadest võiks rääkida juba lasteaias ning koolis õpetada investeerimist. Kuna tahaksin ise sinna uuesti minna, siis soovitan ma seda üritust ka teistelegi.
Emma Sofia: “Minu ootused osaluskohvikule olid ausaltõeldes väga madalad – ma ei arvanud, et see midagi väga põnevat on. Aga oi, kuidas ma eksisin – mulle väga meeldis ja ma tahaks kindlasti järgmine aasta taas minna. Minu lemmik laud oli demokraatia, kus sai paljudest asjadest rääkida. Näiteks tekkis küsimus, kas noored peaksid saama Riigikogu valimistel hääletada? Meie vastus oli ühehäälselt, et “ei”, sest noori on kerge mõjutada – paned plakatile ilusa mehe ja hääled muudkui tulevad. Vaimse tervise lauas küsis ekspert, et kas meil on midagi, mis meid õnnelikuks teeb – minu vastuseks olid “sõbrad”. Ning üks tüdruk pakkus välja, et lisaks tervisekontrollile võiks koolides olla ka vaimse tervise kontroll. Osaluskohvik oli väga põnev ja huvitav, soovitan kõigile, keda sellised teemad kõnetavad ja kes tahavad tulevikku natuke muuta. Aga ärge siis minu kohta ära võtke, sest tahan järgmisel korral kindlasti minna!”