15.12.20

Toidumaitsjad ja tagasiside koolisöögi kohta

Novembris võtsime luubi alla koolitoidu ja söökla. Lisaks täiskasvanule, kes iga päev koolitoitu söövale täiskasvanule, olid tublideks toidumaitsjateks ka Rohelise kooli noored, kes avaldasid soovi oma arvamust avaldada. Söömas käidi iga päev ning täideti tagasiside tabelit – hinnati toidu maitset, välimust, valiku vastavust menüüle. Noored suhtusid ülesandesse täie tõsisusega ja saadud tagasiside on nii toitlustajale kui koolile olulise tähtsusega.

Lisaks toidumaitsmisele viisid 6 Rohelise kooli noort 5. ja 6. klassidest läbi küsitluse koolitoidu ja söökla kohta. Küsitlusele andis vastuse 51 õpilast ja esindatud olid kõik klassiastmed.
Keskmine hinne küsimusele “Millise hinde ma panen koolitoidule? (1- väga kehva, 5- väga hea)” oli 3,47. Järgmisena küsisime, mis peaks olema teisiti, et saaksid koolitoidule hindeks 5? Igaüks sellele küsimusele ei vastanud, aga siin kommentaarid, mis jäeti:
– Kõik on hästi
– Rohkem salatit
– Võiks olla midagi paremat, näiteks paremad supid
– Hernesuppi peaks rohkem pakkuma
– Kartulile peaks soola lisama (mainiti 3 korda)
– Rohkem paprikat
– Vahel võiks kalasupp parem olla ja hommikupuder ka
– Natuke rohkem erinevaid sööke
– Magustoitu võiks rohkem olla (mainiti 2 korda)
– Paremini maitsestatud toit. (mainiti 3 korda) Et ei oleks pekki
– Paremad toidud.(mainiti 3 korda) Et suppe oleks vähem (mainiti 2 korda)
– Rohkem valikuid, erinevaid toite, maitseid (mainiti 7 korda)
– Suurem valik
– Liha oleks parem
– Friikartulid, burgerid ja jäätis
– Rohkem makarone, jäätist
– Rohkem soola (mainiti 6 kordal)
– Vahel vähem soola (mainiti 3 korda)
– Vähem tükilisust
– Toidud võiks olla vähem rasvased (mainiti 5 korda)
– Toit võiks olla mitmekesisem
– Puhvet
– Juuksekarvu ei tohiks toidus olla
– Õpilastele maitsevad toidud
– Kartulid paremini maitsestatud, kanakoibasid võiks olla
– Pitsat, burgereid, sushit ja sõõrikuid
– Rohkem “rämpstoitu”
– Magustoit iga päev
– Pirukaid ja seljankat võiks olla
– Smuutid
– Rohkem joogivalikuid

Keskmine hinne küsimusele “Millise hinde ma panen meie koolisööklale? (1- väga kehva, 5- väga hea)” oli 4,41. Järgmisena küsisime ka selle küsimuse juures, et mis peaks olema teisiti, et saaksid koolisööklale panna hindeks 5? Jäetud kommentaarid:
– Puhvet on puudu (mainiti 9 korda)
-Kandikud (mainiti 3 korda)
– Veel üks söögivahetund, et vältida pikki järjekordasid
– Et söökla näeks “fancy” (peenem) välja
– Kõik meeldib
– Ei tea
– Tagumised lauad võiks olla suuremad
– Rohkem ruumi võiks olla (mainiti 3 korda)
– Võiks olla suurem. Koolisööklat ei võiks puhastada nii mürgise keemiaga.
– Tagumised lauad ja pingid võiks olla laiemad.
– Nõud liiga seebised.
– Sööklatädi võiks olla toredam
– Mulle meeldib kõik
– Kõik sobib
– Rohkem puhas
– Laudade vahel suuremad vahed
– Telekas (mainiti 2 korda)
– Jäätiseputka
– Lauad teistmoodi asetatud
– Mugavamad toolid
– Kõik on hästi (mainiti 11 korda)

Jätsime küsitlejatele võimaluse lisada küsimustikku veel üks küsimus. Küsiti näiteks, kas sobib söömise kellaaeg? Enamikule, kes sellele küsimusele vastas sobis. Vaid mõned 5. klasside õpilased ütlesid, et võiks varem olla. Teiseks küsimuseks tahtsid küsitlejad teada saada, “Mida võiks meie koolisööklas erilist olla?” ja sealt lisandus siis põhimõtteliselt üks vastus – “puhvet”. Selgituseks lisati, et siis oleks laiem valik, saaks osta saiakesi ning annaks heaolu tunde.

Lähtuvalt küsitluse tagasisidest teeb kooli Tervisenõukogu toitlustajale paar ettepanekut:
* Pakkuda igas kuus (või vähemalt kord paari kuu jooksul) ühel päeval erinevate maailmaköökide toitu.
* Kas oleks ehk võimalik tuua koolisööklasse kandikud.

Ruumi teema saame ehk koolisiseselt kõigepealt ise üle vaadata. Kuigi meil on hetkel suurem hajutamise teema, kuid reaalselt sööb igal toiduvahetunnil vähem õpilasi kui varem, kas oleks ehk võimalik mõni laud (kasvõi need kõige äärmised kitsad lauad ja pingid) sööklast ära viia, et tekiks juurde veidi rohkem ruumi, “õhku” laudade vahel ning annab laudu ehk veidi ümber paigutada.

Igal kuul jätkab üks kooli Tervisenõukogu liige toidumaitsjana ning anname igakuiselt toitlustajale/vallale tagasisidet. Kindlasti kaasame toidumaitsjateks/tagasiside andjateks taas ka õpilasi ja viime läbi uue küsitluse novembris. Näha on juba esimesi väikseid edusamme ja loodame toidu maitsed ja mitmekülgsus paraneb.

#randvererohelinekool